choroba somatyczna

Choroba – jedno z podstawowych pojęć medycznych; ogólne określenie każdego odstępstwa od pełni zdrowia organizmu. Zdefiniowanie stanu chorobowego jest tak samo trudne, jak sprecyzowanie stanu pełni zdrowia.

Źródło: wikipedia.org


 • Z chorym na depresję trzeba być
  Spada na nas jak grom z jasnego nieba. Bezlitośnie rujnuje karierę, życie i zdrowie. Czy można pokonać tę podstępną chorobą? W więszości przypadków tak, jednak trzeba wiedzieć w jaki sposób. O roli i wsparciu bliskich w leczeniu depresji mówi doc. dr hab. med. Joanna Meder.
 • Jesteś smutna - przyjaciółka mówi, że to przez pogodę, bo przecież nic strasznego w twoim życiu się nie dzieje. Jesteś zmęczona i czujesz wypalenie - ukochany sugeruje, byś nieco odpoczęła. Tymczasem oni wcale nie muszą mieć racji. Być może twoja depresja ukrywa się za jedną z masek?
 • Gdy przestajesz myśleć, pracować, zarabiać..
  ... spełniać rolę rodzica, gotować obiady, sprzątać, uśmiechać się do dzieci to znak, że możesz cierpieć na depresję. O tym, jak rozpoznać objawy choroby, czy jest ona niebezpieczna i kiedy należy zwrócić się o pomoc, mówi doc. dr hab. med. Janusz Heitzman.
 • Terror wśród uczniów zaczyna się niewinnie
  Wyzwiska, obgadywanie, wyłudzanie pieniędzy - ofiarą przemocy psychicznej pada niemal połowa polskich uczniów. Jak wynika z ostatniej Diagnozy Szkolnej, do przypadków psychicznego dręczenia przez kolegów ze szkoły dochodzi o wiele częściej niż do przemocy fizycznej. A co gorsza, to zjawisko jest o wiele bardziej szkodliwe.
 • Czy można być zbyt dobrą matką?
  Chciałabyś dać dziecku wszystko, co najlepsze. Wprost obsypać je miłością, opieką i prezentami. Ale uważaj. Jak twierdzą psychologowie, nadopiekuńczość w stosunku do dziecka może na nie zadziałać równie szkodliwie jak manipulacja nim lub zaniedbywanie. Czy można być zbyt dobrą matką? Można.
 • Czarny bohater mediów. Tusk przed Kaczyńskim
  Do niedawna to o liderze PiS prasa najczęściej pisała w negatywnym świetle. Teraz medialnym "chłopcem do bicia" stał się polski premier. Zobacz najnowszy raport z monitoringu tysiąca polskich tytułów.
 • Jadwiga Kaczyńska: Oni się bardzo boją poznania prawdy
  Matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich po raz pierwszy od czasu katastrofy smoleńskiej zabrała głos. Występuje w filmie Anity Gargas "10.04.10".
 • Stefan Niesiołowski
  Premier Donald Tusk wezwał Stefana Niesiołowskiego, by ten przeprosił dziennikarkę Ewę Stankiewicz. Poseł Platformy właśnie odpowiedział szefowi rządu.
 • 17 sierpnia patriarcha Moskwy i Wszechrusi podpisze wspólnie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski przesłanie do narodów Polski i Rosji. Ta inicjatywa została skrytykowana m.in. przez Annę Fotygę. Czy środowisko związane z PiS szykuje na ten dzień prowokację? - zastanawia się rosyjska agencja informacyjna Regnum.
 • Rafał Ziemkiewicz
  Publicysta "Rzeczpospolitej" Rafał Ziemkiewicz przeprosił Kamila Durczoka za swoje felietony, w których napisał, że szef "Faktów" był "urżnięty".
 • Janusz Palikot
  W mandalach Kamila Sipowicza, wystawionych na Warszawskiej Pradze, jest pokazany związek pomiędzy rodzajem władzy, typem seksu i formą urody - pisze na swoim blogu w NaTemat.pl Janusz Palikot. Szefa Ruchu Palikota najwyraźniej  poruszyły prace partnera Kory, bo postanowił rozwinąć jego artystowskie tezy i spostrzeżenia.
 • "Nie da się pić i mieć rodzinę. Ja wybrałem alkohol" - wyznaje Sławomir Wałęsa. Dziennikarze odwiedzili syna byłego prezydenta. "Wszystko spieprzyłem" - mówił o trudnych próbach wyjścia z nałogu alkoholowego.
 • Przed katastrofą smoleńską piloci Tu-154M wielokrotnie nieprawidłowo wykonywali manewr podejścia do lądowania - tak wynika z danych zapisanych przez polski Rejestrator Szybkiego Dostępu. Poinformował o tym w rozmowie z TVP Info Maciej Lasek, szef zespołu, który zajmuje się wyjaśnianiem katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
 • "Zawsze wiedziałem, że Donald Tusk jest gotowy zrobić wszystko. Jest gotów łamać prawo . Mówi rzeczy, które też w różnych krajach pewnie by mu nie uszły, jako premierowi" - mówił w wywiadzie dla RMF FM prezes PiS. Kaczyński jest pewien, że jego partia wygra najbliższe wybory.