podstawa składki zdrowotnej

Artykuły dotyczące tematu podstawa składki zdrowotnej znajdujące się w naszej bazie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podstawa składki zdrowotnej. Znajdź informacje i wiadomości w naszej obszernej bazie artykułów.


 • Przebywanie na urlopie wychowawczym jest tytułem do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego oraz zdrowotnego. Pracodawca nalicza składki i wykazuje je w dokumentach rozliczeniowych, natomiast ich koszt ponosi budżet państwa. Jakie konkretnie kroki musi podjąć młoda mama, by zadbać o własne bezpieczeństwo? Oto porada eksperta.
 • Młody pracownik powinien znać swoje prawa.
  Lato to dla wielu młodych osób dobra okazja do podjęcia pracy. Trzeba jednak pamiętać, że każdą zarobioną w wakacje kwotę należy wykazać przed urzędem skarbowym i opodatkować. Czasem zrobi to rodzic. Innym razem rozliczenia z fiskusem małoletni powinien dokonać samodzielnie.
 • Jak zatrudniać i rozliczać nianie? Oto nowe przepisy
  Od 1 października 2011 r. rodzice będą mogli zatrudniać do opieki nad dziećmi nianie na podstawie tzw. umowy uaktywniającej. Udogodnieniem dla rodziców jest to, że ZUS sfinansuje składki na ubezpieczenia od tak zatrudnionej niani. Dotyczy to składek od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. w 2011 r. 1386 zł. Natomiast składki od nadwyżki ponad minimalną pensję będą opłacane przez rodziców zatrudniających nianię.
 • Kiedy niania zapłaci niższe składki
  Od 1 października nianie mogą opiekować się dziećmi na podstawie podpisanej z rodzicami umowy-zlecenia. Przychód musi być opodatkowany i oskładkowany. Od przyjętego wariantu rozliczeń zależy, ile zarobią
 • Nianię trzeba ubezpieczyć
  ZUS zapłaci składki za opiekunkę do dziecka, jeśli jej miesięczne zarobki nie przekroczą płacy minimalnej. Jeśli jej wynagrodzenie będzie wyższej to niania i rodzic współfinansują składki na ubezpieczenia
 • Traktor na polu
  KRUS musi ustalić wysokość obowiązkowych składek zdrowotnych dla rolników w zależności od wielkości gospodarstwa. Podstawą będzie hektar przeliczeniowy będący obecnie podstawą do ustalenia wysokości podatku gruntowego. Tak wynika z projektu ustawy skierowanego do Sejmu.
 • Matka z dzieckiem
  Obowiązuje już nowa podstawa wymiaru składek osób przebywających na urlopie wychowawczym. Teraz jest to 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie więcej jednak niż średnia płaca pracownika z roku sprzed urlopu
 • Kobieta i oszczędności
  Od 1 stycznia 2012 r. pracodawcy rozliczający osoby przebywające na urlopach wychowawczych muszą ustalać wysokość składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od nowej podstawy wymiaru składek.
 • szpital pacjent chory
  Rząd obiecał ozusowanie śmieciówek, tak by wszyscy pracujący mieli dostęp do służby zdrowia. Nadal istnieje jednak grupa, która jest pozbawiona bezpłatnego leczenia
 • O ile wzrośnie składka ZUS w 2015 roku?
  Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prawdopodobnie nie cieszysz się, płacąc co miesiąc składkę ZUS. Od 1 stycznia będziesz mieć jeszcze mniej powodów do radości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2015 roku ściągnie od ciebie jeszcze większą składkę. Tak wynika z przyjętego przez rząd projektu budżetu na kolejny rok.